Значення творчості Григорія Савича
Сковороди
(Особистісно-зорієнтований урок
у 9 класі)
Мета: показати неповторність творчої
спадщини Г.Сковороди, його значення для розвитку української літератури,
домогтися усвідомлення учнями того, що кожна людина неповторна особистість;
Розвивати вміння ставити навчальні завдання,
здатність до моделювання, аналізу; застосовувати набуті знання практично;
Виховувати інтерес до спадщини Г.Сковороди,
прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів письменника,
літератури про нього.
Ім’я
уроку. «Український Сократ,
український Горацій, український Езоп»
Цілі.
Учні знатимуть: віхи життя та творчості Г.Сковороди, його філософську
теорію «сродної праці», зміст байок
Г.Сковороди.
Учні вмітимуть: розповідати про мандрівне життя філософа , його значний
вплив на розвиток в Україні літератури, педагогіки, музики , аналізувати байки
поета, розуміти силу й фабулу, знаходити в них афоризми.
Тип
уроку. комбінований
Обладнання:
портрет письменника з гравюри Мате, виставка творів Г.С.Сковороди з різних
видань, стенд-експозиція «Літературними стежками», презентація його творчості
Методи, прийоми,
види, форми роботи: випереджаючі завдання, проблемне питання, Дерево Роду, робота
в групах, інтерв’ю дев’ятикласника з Г.С.Сковородою, екскурсія
«Сковородинівськими стежками»
Хід уроку
Благословенні
ви, сліди,
Не змиті вічності дощами;
Мандрівника Сковороди.
М.Рильський
І. Мотиваційний етап
1. З’ясування
емоційної готовності до уроку (обмін побажаннями)
Бесіда:
1.
Як
ви думаєте, коли і де вам можуть знадобитись знання, отримані на сьогоднішньому
уроці?
2.
Чого
ви очікуєте, сподіваєтеся від нашого уроку? Свої очікування, сподівання
напишіть на листочках і прикріпимо їх до Дерева Роду. А я сподіваюся на ваші
гарні досягнення і результати на цьому уроці.
На дошці написано проблемне питання. Учні уважно його
читають, а в кінці уроку дають відповідь на нього
(Г.Сковорода)
ІІ. Цілевизначення
і планування
1.
Повідомлення
й аналіз теми уроку.
2.
Обговорення
й визначення цілей у парах.
3.
Узгодження
плану роботи
План
уроку
1.
Оцінювання
спадщини Г.С.Сковороди видатними діячами мистецтва.
2.
Розкриття
образу Г.Сковороди в творах українських
письменників.
3.
Аналіз
байок Г.Сковороди.
4.
Аналіз
афоризмів
Г. С.Сковороди
5.
Написання
твору-мініатюри на тему: «Які думки Г.С.Сковороди близькі моїм ровесникам».
6.
Літературна
екскурсія «Сковородинівськими стежками»
7.
Новаторство
літературної спадщини Г.Сковороди.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя
Декламування епіграфа.
Постать Григорія Савича Сковороди у давній
українській літературі – одна з найпомітніших. Вона належить до тих, що з
плином часу дедалі більше ваблять уми поколінь. Письменник, філософ,
композитор, співак, знавець багатьох мов, Сковорода дивував сучасників
різнобічним талантом, енциклопедичними знаннями, відповідністю духовних устремлінь своїм вчинкам і діям. Його творчий
доробок по праву є надбанням не тільки української, а й світової культури.
М.Костомаров
так сказав про цю людину: « Небагато можна вказати таких осіб, як він і яких
пам’ятає і поважає народ. Від Острогорська до Києва в багатьох будинках висять
його портрети; всякий письменний українець знає про нього, ім’я його відоме між
масами темного люду. Як провідник правди і добра став народним ідеалом
мудреця.»
Сковорода – цілий світ, в якому багато
цікавого і для вас. Давайте на сьогоднішньому уроці спробуємо відкрити для себе
світлицю його душі, щоб відчути той вплив Сковороди, який пробуджує совість,
спонукає ще й ще раз замислитися над своїм призначенням у цьому світі.
2. Перевірка домашнього завдання
Що ви підготували вдома на сьогоднішній урок?
v Оцінювання спадщини Г.Сковороди видатними діячами
мистецтва (повідомлення учня)
Учень: Л.М.Толстой: «Багато з його
світогляду мені таке дивовижно близьке. Я недавно ще раз перечитав його. Мені
хочеться про нього писати. І я це зроблю. Його біографія, мій Боже, ще краще
його писань. Але ж які прекрасні писання….»
Учень: І.Я.Франко: «Григорій
сковорода – поява вельми замітна в історії українського народу, мабуть, чи не
найзамітніша з усіх духовних діячів наших 18 віку»
Учень: І.Драч: «Філософ був духовним мечем своєї доби, криця його думки
гостра…, войовничий пал – бездонний»
v Розкрийте образ Григорія Савича Сковороди в творах
українських письменників
(Повідомлення учня)
Образ незвичайної людини і талановитого письменника
захоплював українських письменників і прозаїків. Про нього писали І.Драч,
С.Кримський, М.Попович – «Григорій Сковорода»; В.Шевчук – книга «Осяяння»; Ф.Поліщук – «Григорій Сковорода»;
В.Чередниченко, Г.Вовк. А ще ми знайшли багато поезій, в яких уславлюється
образ Григорія Сковороди.
Вчитель: Дякую вам, друзі, за цікаві повідомлення.
Наше дослідження спадщини Г.С.Сковороди продовжується. Давайте попрацюємо в
групах. Кожна група має виконати своє завдання і представити його для
всіх. Бажаю всім успіху у вашій роботі
ІУ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.
Творча
робота в групах
Учні з допомогою
координаторів груп знайомляться із завданням, визначають між собою методи його
виконання.
Перша група: проаналізувати байки
Г.Сковороди «Бджола і Шершень», «Олениця і Кабан»
Друга група: із текстів поетичних, філософських творів
Г.С.Сковороди виписати 8 афоризмів, пояснити їх значення.
Третя група: виписати із
творів Г.С.Сковороди епітети, порівняння з виразним емоційним забарвленням
Четверта група: підготувати
повідомлення «Новаторство літературної спадщини Г.С.Сковороди»
Пропоную кожній
групі обрати одного представника для виконання творчого завдання.
Усі радяться і
називають прізвище учня.
2.
Творче
завдання на вибір
1.
Написати
твір-мініатюру на одну з тем: «»Які думки Г.С,Сковороди близькі моїм
ровесникам», «Що я відкрив/відкрила для себе, читаючи Г.С.Сковороду»
2.
Підготувати
уявне інтерв’ю дев’ятикласника з Г.С.Сковородою
3.
Представити
текст фрагментів екскурсії «Сковородинівськими стежками. Вшанування пам’яті
митця»
3.Виконання роботи
Учні обговорюють завдання в групах,
виконують їх. Учні творчої групи виконують завдання самостійно, учитель надає
необхідну допомогу, дає поради кожній групі, окремим учням.
Прошу закінчити ваші дослідження і
поділитися набутими знаннями з однокласниками. Після представленння повідомлень
групами, можна поставити питання щодо сказаного або додати свою інформацію.
4.
Перевірка
роботи груп
Координатор першої групи оголошує
завдання групи. Учні аналізують байки.
Байка – невеликий, здебільшого
віршований твір повчального змісту, персонажами якого виступають люди, звірі,
рослини чи предмети.
Байки Г.Сковороди
специфічні: розповідна частина (фабула)+мораль («сила»). «Сила» витікає з
фабули, іноді мораль навіть більша за основну частину, хоч основна її частина виражена у вигляді прислів’я,
приказки чи афоризму.
Робота над байками.
«Бджола і Шершень»
Шершень
насміхається з бджоли, що вона працює більше для інших, ніж для себе
(фабула)
«Сила» дає чітку характеристику людям-бджолам і людям-шершням.
Ця байка тісно пов’язана з ідеєю «сиродої» праці Сковороди.
«Олениця та Кабан»
Вітаючись із
свійським Кабаном Олениця назвала його «господиням Кабаном», на що той страшно
образився. Олениця вибачилася: «Ми, прості, судимо не по одягу та словах. А по справах.»
(фабула)
У байці
стверджується, що справжня гідність визначається за внутрішніми якостями –
справедливістю, розумом, благородством.
Координатор другої групи оголошує завдання, кожен учень зачитує два афоризми,
пояснює їх значення
Афоризм – короткий влучний
оригінальний вислів, узагальнена, глибока думка, виражена в лаконічній формі,
подеколи несподівано парадоксальній
«Визначай смак не
за шкаралупою, а за ядром»
«Як не розумно
випрошувати те, чого можеш сам досягти»
«Не все те отрута,
що неприємне на смак»
«Любов виникає з
любові, коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю»
«З усіх утрат
втрата часу найтяжча»
Третя
група зазначає, що Сковорода у своїх творах вживав точні, змістовні
оригінальні художні засоби, які відзначаються яскравим емоційним забарвленням:
v фольклорні епітети;
v приказки і порівняння;
v вислови древніх філософів;
v афоризми.
Перечитуючи твори. Ми визначили такі
епітети: «огонь неугасный», «горный град», «быстропарный орел», «воля
свята,воля горька», «тайна страна и преславна», «раны смертоносны», «беспечный,
препростый путь», «милый покой», «дрожливый трель», «кудряве леса», «поля
зелены», «потоки чисты», «берега трависты», города премноголюдны», «свет
веселый».
Особливість творів
Сковороди полягає в тому, що в ліричних поезіях він постає як філософ, а у
філософських працях – як лірик.
Координатор четвертої групи:
Ми чули цікаві,
змістовні повідомлення про ідейне та тематичне багатство літературної спадщини
письменника. Наша група може довести, що літературна творчість Сковороди багато
в чому була новаторською.
Учень. Це новаторство виявилося як у змісті
прогресивних просвітительських ідей, як і в поетичній культурі художнього
слова. Він досить добре орієнтувався в складних питаннях своєї епохи, гостро
картав сучасний лад, возвеличував любов до свободи, до трудящої людини, до
батьківщини.
Учень.
Нам, нащадкам мислителя, як заповіт звучать його слова: «Ми створимо світ кращий. В Горній Республіці
бачу все нове: нових людей, нове творіння, нову славу».
Учень.
Як письменник,Сковорода використав кращі традиції світової та вітчизняної
літератур попередніх віків. Традиційному силабічному віршуванню він надав нових форм, що стало подальшим
кроком у розвитку поетики. Сковорода започаткував силабо-тонічне віршування,
засноване на народно-поетичній основі.
Учитель.
Усі повідомлення
були досить змістовними переконливими,
ми ще раз переконалися, що творчість Г.С.Сковороди має епохальне значення для
розвитку української літератури.
Оцінювання роботи
кожної групи.
5.
Звіти
творчої лабораторії
1.
Учениця.
Я написала твір-мініатюру «Що я
відкрила для себе, читаючи Сковороду»
2.
Учень.
Мене зацікавило завдання створити
інтерв’ю. Наш діалог з Сковородою міг би бути таким
У.
Григорію Савичу, скажіть, будь ласка, з чого ви черпали натхнення для
творчості?
С.
Найбільш мене надихала краса природи, джерелом мудрості й натхнення була
народна творчість.
У.
Що Ви в людях найбільше цінували і чого не терпіли?
С.
В людях я цінував високу моральність, правдивість, гуманізм, справжню любов
безкорисливу дружбу, повагу та вдячність дітей до батьків. Я висміяв у байках
те, чого не терпів: розумові обмеженість, чванство, самодурство, паразитизм.
У.
Григорію Савичу, ви вважаєте себе щасливою людиною?
С.
Так, я жив у гармонії з собою, моя доля й творчість нероздільні, жодного разу я
не зрадив своїм ідеалам, тому «Мир ловил мене, но не поймал». Я щасливий.
У.
Дякую, вельмишановний добродію Григорію Савичу, за те, що ви промовили із сивої
давнини своє слово для моїх ровесників у 21 століття.
3. Учень. А я проведу для вас заочну
екскурсію «Сквородинівськими стежками»
Наш маршрут – село Чорнухи на Полтавщині, Київ, Петербург, Угорщина,
Польща, Братислава, Відень, Переяслав, Харків.
Зупинимось у Харкові, де Сковорода працював протягом 10
років, пам'ять про нього збереглась в пам’ятниках. Його іменем названо університет.
На північний захід від Харкова знаходиться
красиве і затишне українське село. Це – Сковородинівка, де в 90 роках 18 ст.
жив Григорій Савич. На пагорбі стоїть світлий одноповерховий будинок. Навкруги
розкинувся великий сад, що спускається до мальовничих садків. Поблизу одного з
них росте великий дуб. Неширока доріжка веде від дуба до могили філософа. Тут,
у селі, яке має ім’я видатного українського просвітителя, в будинку, де він жив і помер, 1972 року було створено
літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди. Це данина глибокої пошани
нащадків до пам’яті народного філософа, глибокого мислителя, оригінального
поета, чиї життя і творчість увійшли до історії культури українського народу.
6.
Вікторина
Учитель. Ми сьогодні так
плідно попрацювали, що можна, маючи такі знання, брати участь у конкурсах
ерудитів. Я пропоную для всіх
літературну вікторину «Не змиті вічності дощами…». Друзі, кожен з вас має
переконатись, чи добре він знає життєвий і творчий шлях Г.С.Сковороди.
1.
Які
мови знав Г.Сковорода? (крім рідної, грецьку, латинську, польську,
староєврейську, німецьку)
2.
На
яких музичних інструментах грав Сковорода? (на скрипці, бандурі, гуслях,
органі, флейті)
3.
У
якій байці письменник найбільше розкрив ідею «сродної праці»? («Пчела і
Шершень»)
4.
Якій
темі присвячено значну частину Харківських байок і цикл діалогів? (темі щастя)
5.
Якими
словами Г.Сковорода любив передавати добрий настрій? (О свобода! О наука!)
6.
Назвіть
прізвища художників, які увічнили образ Сковороди? (С.Васильківський),
І.Їжакевич, В.Касіян, Г.Томенко, Т.Яблонська)
7.
Назвіть
прізвище приятеля Сковороди, у якого філософ провів останній час життя.
(А.І.Ковалевський)
8.
Назвіть
вірш Г.Сковороди, який використав
І.П.Котляревський у п’юся «Наталка-Полтавка»? («Всякому городу нрав і права»)
Учитель. Молодці. Тепер давайте розкриємо наше проблемне питання.
У. Підбиття
підсумків уроку.
Учитель.
Давайте зробимо висновок про роль Г.С.Сковороди в українській літературі.
Висновки
учнів.
1. Пояснення
імені уроку
Ще за життя Григорія Сковороду називали українським
Сократом, українським Горацієм і українським Езопом. Це була данина його
мудрості й творчій діяльності.
2.
Г.Сковорода
– останній і найвеличніший письменник поет, байкар, філософ давньої української
літератури, який заклав основи для розвитку літератури на народному ґрунту.
3.
Сковорода
– «український Сократ», «український Горацій, Езоп», який, як і древні мудреці, значно розвив філософію,
літературу, педагогіку;
4.
Письменник
оголосив людину найвищою цінністю, розвив ідеї демократизму й гуманізму, ідею
«сродної праці»;
5.
Почав
активно використовувати народнопоетичні засоби і прийоми, вніс в літературу
нові теми й образи.
6.
Значення
його творчості неперевершене.
v Мандрував – майже 30 років;
v Знав 8 іноземних мов.
v Грав на 5 інструментах.
v Написав 30 прозових байок.
v Був всебічно розвиненою людиною
v Змінив основу
багатьох наук України.
v Сприяв відкриттю першого університету в Україні, в м.
Харкові.
v Любив батьківщину й народ.
УІ. Рефлексивно-оцінювальний
етап
Рефлексія процесу діяльності і її результатів
Вчитель. Тепер давайте розглянемо ваші побажання, чи справдилися
ваші очікування від уроку. Чи досягли ви поставлених цілей?
Бесіда:
-
Що
було найцікавішим на уроці?
-
Що
було найважливішим?
-
Що
нового дізналися?
-
Де
можна застосувати отримані сьогодні знання?
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання Обов’язкове загальне: учням вивчити
напам’ять кілька висловлювань Г.С.Сковороди, які, на їхню думку, є
найпромовистішими.
Обов’язкове на вибір: 1)написати твір: «Загальнолюдські
цінності в афоризмах Г.Сковороди»; 2) скласти власну байку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий