Тема. Дієслово:
загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Форми дієслова
(загальне ознайомлення)
Мета:
поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його морфологічні ознаки
та синтаксичну роль у реченні; ознайомити з формами дієслова; формувати уміння
розрізняти дієслова і дієслівні форми; удосконалювати вміння працювати з
опорними схемами, робити висновки та узагальнювати, виділяти головне; розвивати
мислення, мовлення, увагу учнів; виховувати уважне ставлення до слова.
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Обладнання:
опорна схема «Дієслово», таблиці «граматичні властивості дієслова» «Синтаксична
роль дієслова», план уроку, підручник, комп’ютерна презентація.
Хід уроку
Ну що б , здавалося, слова
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх
почує.
І.Організаційний момент
ІІ. Повідомлення
теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1.Очікування
від уроку
-
На уроці ми будемо
… (уважні, активні, старанні, творчі)
-
Урок буде …. (цікавий,
продуктивний, творчий)
2. Вступне
слово вчителя.
- Частина мови, про яку ми сьогодні
говоритимемо, посідає друге місце після іменника за частотою вживання. Вона
називає дію предмета. Яка це частина мови?
Дієслово –
слово діє
Ходить,
робить, носить, сіє,
Слово плаче
і радіє,
Усміхається
і мріє.
Дієслово –
слово діє:
Вірить,
любить і жаліє,
Не
злословить, не лукавить,
Серце ближнього
не ранить.
Дієслово –
слово діє:
Народилось і
зоріє,
Розвивається
і квітне,
Слово любе,
слово рідне!
Л.Лужецька
А тепер перевіримо, які ви були уважні.
Запишіть у зошити всі дієслова з прослуханого вірша, які ви запам’ятали. Що
вони позначають? (дію предмета)
3. Перевірка письмової роботи
4.Ознайомлення з планом уроку
План
1.Дієслово
як частина мови:
- загальне
значення;
-
морфологічні ознаки;
-
синтаксична роль
2. Форми
дієслова.
Ці пункти плану будуть своєрідними
сходинками, по яких ми підніматимемося до помешкання Дієслова.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Сходинка 1.
1.
Робота з опорною
схемою
Давайте
складемо зв’язне повідомлення про дієслово як частину мови за допомогою опорної схеми.
Розташуйте в правильному порядку ознаки
дієслова
Правильна
відповідь. Дієслово – самостійна частина мови, що вказує на дію предмета або
стан, відповідає на питання що роботи? Що зробити?, має початкову форму –
інфінітив, має постійні та змінні ознаки, форми дієслова, виконує синтаксичну
роль присудка, рідше будь-якого члена.
Вказує на дію
предмета або стан
|
Питання що робити? Що зробити?
|
Дієслово
|
Змінні ознаки: спосіб, час, особа, число, рід (у
мин.ч.)
|
Постійні
ознаки: вид, перехідність,
дієвідміна
|
Самостійна
частина мови
|
Форми дієслова:
інфінітив, особове дієслово,
дієприкметник, дієприслівник, безособова форма на -но, -то
|
Початкова
форма: інфінітив
|
Синтаксична
роль: Присудок, рідше будь-який член речення
|
Сходинка 2
1.Визначення та пояснення граматичних категорій дієслова, які ми знаємо.
Граматичні категорії
|
Приклади
|
Вид (доконаний,недоконаний)
|
Стрибнути, стрибати
|
Перехідність/неперехідність
|
Грати етюди,
іти дорогою
|
Спосіб (дійсний, умовний наказовий)
|
Іду, йшов; ішов би: йди
|
Час (теперішній, минулий, майбутній)
|
Іду – йшов – ітиму, буду іти
|
Особа (1,2,3 однини і множини)
|
Ллю-ллєш-ллє-ллємо-ллєте
|
Стан (активний, пасивний)
|
Пишу листа, лист пишеться
|
Рід (чоловічий, жіночий, середній)
|
Зіграв-зіграла,зіграло
|
Відмінок (для дієприкметників)
|
Виграна, виграної виграній
|
Дієвідмін (І та ІІ)
|
Пишуть, співають, бачать, люблять
|
2.Гра «Четверте зайве»
Запишіть рядки
дієслів. Визначте їх дієвідміну. Знайти зайві слова.
І ряд – казати,
затримувати, дихати, дивитися. (І дієвідміна)
ІІ ряд – збиратися,
розходитися, молотити, учити. (ІІ дієвідміна)
ІІІ ряд – зробити, літати, сіяти, зникати. (І
дієвідміна)
3.
Гра
«Познайомся з дієсловом»(робота на дошці і в зошитах)
-
Працював, люблять, зраділа, сміється, напишуть, сказали.
Сходинка 3.
Форми дієслова
1.
Робота
з таблицею підручника для 7 класу ст. 56
2.
Усно
вправа 70
3.
Гра
«Хто швидше»
Від поданих дієслів утворити
всі дієслівні форми. Записати їх. Визначити форму дієслова.
Зразок. Писати (інфінітив) – пишучи (дієприслівник(, написаний
(дієприкметник), написано (безособова форма), написала б (особове дієслово)
Надумати, нагріти,
замовити, прочитати, віддати, створити
(по варіантах)
4.
Перевірка
письмової роботи
Сходинка 4.
Синтаксична роль
дієслова
(робота на дошці і в зошитах)
Особові дієслова - присудки
|
Верби зеленіють. З вогнем не жартуй. Він жив би інакше
|
Інфінітив – будь-який член речення
|
Язиком плескати (підмет) – не ціпом махати (присудок).
Вас просили почекати (додаток). Лунає команда рушати (означення). Зайшов до
бібліотеки з’ясувати. (обставина мети)
|
Безособові дієслова – головний член у безособових реченнях.
|
Смеркало. Йому таланило в усьому
|
Дієприкметники – як прикметники
|
Знайдений (означення) щойно рукопис ще не був
надрукований (присудок)
|
Дієприслівники – як прислівники (обставини)
|
Спіткнувшись, не впади
|
ІУ. Виконання системи практичних завдань
Сходинка 5
1.
Творче
конструювання
Учитель демонструє
картинки або слайди. До них потрібно
дібрати якнайбільше дієслів
-
Дощ - іде, шумить, ллє ,починається,
припиняється, крапає..
-
Листя
– виростає,зеленіє, жовтіє,опадає, шурхотить..
-
Двері - скриплять,відчиняються,зачиняються,
ламаються…
-
Пшениця
– росте, достигає, жовтіє, колоситься шумить, хилиться…
Визначте число,
особу і час дібраних дієслів.
2.
Творче
завдання
Напишіть міні-усмішку-твір, який складався б
тільки з дієслів. Тема твору «Моя
яблунька»
Наприклад.
Побачив. Зрадів.
Купив. Приніс. Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю. Чекаю. Росте. Зацвіла.
Милуюся. Достигли. Пригощаю.
3.
Перевірка
творчого завдання.
4.
Вас
вітає «Острів мовних скарбів»
Слово – зброя. Як і усяку зброю,…
|
Ніколи не можуть схвилювати світ. (Б.Шоу)
|
Чудова думка втрачає свою цінність, ..
|
Його треба чистити й доглядати. (М.Рильський)
|
Не можна ходити по рідній землі,..
|
Коли вона погано висловлена. (Вольтер)
|
Ні мертва мова, ні мертва цивілізація…
|
Не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою.
(Ю.Мушкетик)
|
5.Гра «Одним словом»
ПЕКТИ РАКІВ – ЧЕРВОНІТИ
НАКИВАТИ ПЯТАМИ – ВТЕКТИ
ПАСТИ ЗАДНІХ – ВІДСТАВАТИ
ЯК ВОДИ В РОТ НАБРАТИ – МОВЧАТИ
ВЗЯТИ ГОРУ – ПЕРЕМАГАТИ
ВОДИТИ ЗА НОСА – ОБМАНЮВАТИ
6.Гра «Я редактор»
Неправильно
Правильно
Я лишаю вас слова - Я позбавляю вас
слова
Приймати участь у міроприємствах – Брати участь у заходах
Ми прийняли всі міри - Ми вжили
всіх заходів
Я рахую, що… - Я вважаю,
що…
Балакати на протязі часу
- Говорити протягом
години
7. Завдання «Віднови речення»
- Правда ,не, від, сховати Від
правди не сховаєшся
- Боятися, суд, не, правда Суд
правди не боїться
- Минати,одна, правда, усе, зостатися
Усе мине – одна правда зостанеться
- Слово, від, лід, і, розмерзатися Від слова і лід
розмерзається
У. Підсумок уроку
Враження від уроку
-
Що
на сьогоднішньому уроці вам сподобалося найбільше?
-
Чи
задоволені результатами виконаної роботи?
-
Чи
справдилися ваші очікування?
Домашнє завдання
1.Параграф 4, письмово вправа 72
2. Скласти міні-твір «Що я люблю найбільше в світі», використовуючи різні
форми дієслів
Звернімося до епіграфу
Діти, дуже хотілося, щоб сьогодні,
вийшовши з цього уроку, ви не просто винесли знання про дієслово, а й оту любов
до слова, до мови.
Як сказав Т.Г.Шевченко
Ну що б ,
здавалося, слова
Слова та
голос – більш нічого.
А серце
б’ється, ожива,
Як їх почує.
І нехай ваші серця завмирають, коли ви чуєте
рідне слово, рідну мову, державну мову великого, могутнього, українського
народу.
Будьте гідними патріотами своєї держави!
План
1.
Дієслово як
частина мови
-
загальне значення;
-
морфологічні ознаки;
-
синтаксична роль
2.
Форми дієслова
3.
Граматичні
категорії
|
|
Вид (доконаний,недоконаний)
|
Стрибнути, стрибати
|
Перехідність
Неперехідність
|
Грати етюди, іти дорогою
|
Спосіб
(дійсний, умовний, наказовий)
|
Йду, йшов, ішов би, йди
|
Час(тепер., минулий, майбутній)
|
Іду …
|
Особа (1,2,3 однини і множини)
|
Пишу …
|
Стан(активний,пасивний)
|
Пишу лист, лист пишеться
|
Число(однина,множина)
|
Грав …
|
Рід (чол., сер., жін.)
|
Зіграв…
|
Дієвідміна(І, ІІ)
|
Дихають
роблять
|
Назва форми
|
Загальне значення
|
Неозначена форма
|
Дія, стан або процес поза часом, способом, числом,
особою
|
Особове дієслово
|
Дія, стан предмета
|
Дієприкмет-ник
|
Ознака предмета за дією
|
Безособова форма на
-но, -то
|
Дія, яку сприймаємо як результат
|
Дієприслівник
|
Додаткова дія, ознака, обставина дії
|
Відповідає на питання
|
Приклади
|
Що робити?
Що зробити?
|
Малювати, записати
|
Що роблю? Що зроблю? Що робив?
Що буду робити?
|
Малюю, запишу, малював, буду писати
|
Який? Яка? Яке?
|
Намальований, записана
|
Що зроблено?
|
Намальовано, записано
|
Що роблячи? Що зробивши?
|
Малюючи, записавши
|
Borgata Hotel Casino & Spa - JTM Hub
ОтветитьУдалитьBorgata Hotel Casino & Spa features 광양 출장마사지 2,100 room accommodations 부천 출장마사지 plus a variety 강릉 출장마사지 of culinary 제천 출장안마 offerings, including an outdoor pool. This 충주 출장샵 luxury hotel